Vaikų smulkioji motorika – kas tai ir kaip ją lavinti?
0 komentarų

Pasaulyje atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad mažųjų kalbos įgūdžiai stipriai susiję su motorikos, ypač smulkiosios, lavinimu. Pastebėta, kad mažyliai daug daugiau ir dažniau mosikuoja rankomis iki pradėdami kalbėti, o pradėję guguoti vaikučiai gestikuliuoja mažiau. Kaip tai susiję, kas yra smulkioji motorika, kaip ją lavinti ir kokie žaislai tam tinkamiausi – klausimai, į kuriuos atsakome šiame straipsnyje. 

Kas yra smulkioji motorika?

Smulkioji motorika – tai judesiai, kuriuos atliekant juda patys smulkiausi kūno raumenys – pirštų, riešų, akių. Smulkioji motorika reiaklinga nedideliems judesiams atlikti, apie kuriuos dažnai nei nepagalvojame. Tai nėra specialių įgūdžių reikalaujantis dalykas, tačiau smulkioji motorika daro tiesioginę įtaką tų įgūdžių lavinimui. Visgi, ji yra ne tokia jau paprasta, kaip gali pasirodyti. Smulkioji motorika sujungia smegenų ir raumenų veiklą, kitaip tariant, kuria koordinuotus judesius. Gausu tyrimų, kad ši daro tiesioginę įtaką vaikų gebėjimui mokytis, mat judesiai reikalingi viskam – piešti, rašyti, dėlioti, pakelti. Be to, smulkioji motorika reikalinga ir kasdienėms užduotims, tokioms kaip dantų valymas, apsirengimas ar net durų atidarymas. Manoma, kad įvairūs kūno judesiai aktyvina smegenų veiklą, o tai reiškia, kad padeda mokytis. Neretai lavinant smulkiąją motoriką kartu lavėja ir stambioji motorika. Stambioji motorika – viso kūno raumenų veikla, fizinė galia, pusiausvyra. Ši lavėja vaikui aktyviai žaidžiant, bėgiojant. Norėdami lavinti vaiko stambiąją motoriką suteikite jam galimybę žaisti aktyviau, ar net prisijunkite prie gaudynių, bėkite kartu paliesti kokį nors daiktą, leiskite šokinėti ant minkštų paviršių, mėtyti kamuoliuką ar atlikti kitokius dinamiškus judesius.

Kaip lavinti smulkiąją motoriką?

Lavinti smulkiąją motoriką galima daugybe būdų. Lavinti smulkiąją motoriką galima pradėti ankstyvajame amžiuje – nuo pat pirmųjų naujagimio dienų. Mažylis jau tada pradeda mosuoti kumštukais, o netrukus ir griebti mamos pirštą, barškutį, o sulaukęs kelių mėnesių ir jį išlaikyti delniuke ilgiau. Tad pats geriausias būdas lavinti naujagimių motoriką – leisti čiupinėti įvairių formų daiktus. Siekdami pirmuosius metus vaikai pradeda daiktus ne tik čiupinėti, bet ir mėtyti, dėlioti, perimti iš rankos į ranką. Tai taip pat yra motorikos lavinimas. Padėti mažiesiems čia galime sukurdami jiems sąlygas dėlioti daiktus, sąmoningai juos mėtyti, perduoti vienas kitam. Po truputį galima įtraukti ir daugiau pastangų reikalaujančius žaidimus, tokius, kaip bokšteliai, magnetukai, labirintukai. Perkopę metus vaikai pradeda domėtis dar smulkesniais užsiėmimais – piešimu, nesudėtingų užraktų, rankenų, stalčių menu. Maždaug tuo metu galima pastebėti ar vaikas kairiarankis, ar dešiniarankis. 2-4 gyvenimo metais vaikai savarankiškėja – geba patys apsirengti, pavalgyti. Tokiems vaikams motoriką galima padėti ugdyti pasitelkiant dar smulkesnius ir didesnių pastangų reikalaujančias priemones. Karpymai, klijavimai, karoliukų vėrimai, užsiėmimai su plastilinu ar moliu, įvairios lavinamosios knygelės, piešimo priemonės yra labai svarbūs augančio žmogučio motorikai. Darželio-mokyklėlės laikotarpiu vaikai motoriką daugiausiai ugdo rašydami, piešdami. Tobulėjant fizinei raidai vaikai atlieka vis daugiau ir sudėtingesnių veiksmų ar jų sekų, o tokie judesiai, kaip daikto paėmimas jiems tampa natūraliu ir daug pastangų nereikalaujančiu veiksmu. Dažnai tėveliai net nesusimąsto, kokie svarbūs yra pirmieji naujagimio judesiai ir kaip svarbu juos skatinti. Kryptinga mankštelė vaikui gali suteikti ne tik malonumą, bet ir didžiulę naudą.

Sutikusi smulkioji motorika? Kaip tvarkytis

Deja, bet ne visi vaikučiai geba lengvai atlikti jų amžiui priskiriamas užduotėles. Kai kuriems vaikučiams reikalinga specialisto pagalba. Sutrikusi smulkioji motorika gali pasireikšti akių kontakto nebuvimu, nereagavimu į vardą, nevalingų, nesąmoningų judesių atsiradimu, neaiškia kalba ar jos nebuvimu, keistas reakcijas į dirgiklius ir kiti panašūs signalai. Žinoma, prieš vertinant derėtų pasidomėti, kokie veiksmai būdingi ir nebūdingi jūsų amžiaus vaikui.

Vaikai vystosi skirtingu tempu, tačiau egzistuoja keli raidos etapai, kurie paprastai pasiekiame tam tikrame amžiuje. Kai vaikutis nepataiko į specialistų apibrėžtus rėmus, kai jo motorika yra sutrikusi, sutrinka ir jo koordinacija, tai ką mokslininkai vadina dispraksija. Dažniausiai tokie sutrikimai nustatomi mokykloje. Silpnesnę motoriką turintys vaikai paprastai ją gali išsiugdydami atlikdami specialias užduotis tiek mokykloje, tiek namuose. 

Siekdami išvengti sutrikusios motorikos galimybės ateityje, tėveliai nuo pat pirmųjų mažylio dienų turi padėti jiems lavintis – pažinti lytėjimo, kvapo, regos, klausos, skonio pojūčius. Zonos, kurios yra atsakingos už rankų judesius, ir zonos, kurios yra atsakingos už kalbą, yra viena šalia kitos, tad tikėtina, kad vaikas, kurio smulkioji motorika nuolat stimuliuojama greičiau ir aiškiau pradės kalbėti. Lavinti mažuosius gali padėti tam sukurti įvairūs lavinamieji, smulkiosios motorikos žaislai.

Lavinamieji žaislai ir žaidimai. 

Daiktų, padedančių ugdyti vaiko smulkiąją motoriką galime rasti ko ne visuose namuose. Kūdikiams svarbus kiekvienas paviršius – leiskite pačiupinėti įvairiausių medžiagų rūbus, žaislus, šaukštus, popieriaus lapą – viską, ką tik randate namuose. Žinoma, duodami vaikučiui sunkesnį ar kietesnį daiktą būkite šalia ir stebėkite, kad šis neužsigautų. Vyresniems vaikučiams galite pasiūlyti dėlioti įvairiausius daiktus – pieštukus, šaukštelius, makaronus ir kitus nedidelius daiktelius. Žinoma, ne visuomet namuose turime šių priemonių pakankamai. Išradingesni tėveliai pagamina vyresnių vaikučių motorikai lavinti žaidimų lentas, kiti sugalvoja įvairiausių užsiėmimų. Suprantame, kaip tėveliams sunku viską spėti – vaikutis, darbas, buitis, socialinis gyvenimas, todėl kartais žaidimų galvojimams nebelieka nei laiko nei jėgų. Puikus sprendimas – lavinamieji žaidimai vaikams. Visais laikais vaikų mėgiami LEGO, įvairūs konstruktoriai, įvairios piešimo priemonės, karpymo, klijavimo rinkinukai, dėlionės, lavinamieji labirintai pirštukams, piramidės, pažintinės knygelės ir panašūs lavinamieji žaislai – ne tik džiaugsmas, bet ir didžiulė nauda.

Gaukpigiau.lt siūlomi lavinamieji žaislai vaikams. 

Lavinamųjų žaislų pasiūla tokia didelė, kad kartais net sunku išsirinkti. Gera žinia ta, kad ko gero geriausi lavinamieji žaislai gyvena elektroninėje parduotuvėje www.gaukpigiau.lt. Čia rasite ne tik vaikų prekių, tokių, kaip paspirtukai, flomasteriai, radijo bangomis valdomi žaislai, žaidimų konsolės ar įvairūs kostiumai, bet ir lavinamųjų žaislų. Didelis pojūčius ugdančių žaislų pasirinkimas patraukliomis kainomis vienoje vietoje. Gaukpigiau.lt rasite žaislų net ir išrankiausiam žmogučiui. Interaktyvūs, muzikiniai, magnetiniai žaislai, dėlionės, konstruktoriai ir kaladėlės, elektronikos žaislai – būdai ne tik žaisti, bet ir lavintis. 

Norite palikti komentarą?

Daugiau naudingų patarimų

  1. Sodo paruošimas vasaros sezonui: ką vertėtų žinoti?