Namo ir kiemo apšvietimas: ką vertėtų žinoti?
0 komentarų

Kiekvienas norime, kad naujai pastatytas ar renovuotas namas, pertvarkytas ar naujai įrengtas kiemas atrodytų nepriekaištingai, jaukiai ir kartu būtų išsiskiriantis iš kitų. Vienas iš būdų tai pasiekti – apšvietimas. Renkantis skirtingus apšvietimo variantus galima išgauti daugybę skirtingų efektų. Jaukiai blausia šviesa apšviestą namo fasadą ar kur kas ryškesne šviesa apgaubtą dekoratyvinį medelį, tikime, pastebės kiekvienas. Apšvietimas gali būti naudojamas ne tik dekoratyviai funkcijai atlikti, bet ir praktiškai. Tinkama šviesa apšviestas takelis namų link ne tik atrodys romantiškai, bet ir pagelbės pastebėti netikėtą kliūtį ar tiesiog tamsiausią metų naktį padės grįžti namo. Besidairydami tinkamiausio varianto savo namams ar kiemui, ko gero, pastebėjote, kiek daug egzistuoja skirtingų formų, intensyvumo, spalvų tonų apšvietimų. Šiame straipsnyje jums pristatome pagrindinius, dažniausia naudojamus apšvietimų variantus, jų privalumus ir trūkumus. Be to, čia galite rasti naudingų patarimų įrengiant namų ar kiemo apšvietimą.

 

Namo ir kiemo apšvietimas: kuris sprendimas geriausias?

Kiemo apšvietimas gali atlikti net kelias funkcijas vienu metu. Gerai parinktas apšvietimas gali ne tik apšviesti takelius, bet ir padidinti jūsų eksterjero estetiką, papuošti terasą, sodą ar dekoratyviąsias zonas. Be to, kiemo apšvietimas gali apsaugoti nuo nekviestų lankytojų. Turbūt pastebėjote, kad skirtingai apšviestas tas pats objektas gali atrodyti kitaip. Taip yra dėl to, kad skirtingiems spinduliams ir skirtingam jų kiekiui gaubiant tam tikrą objektą išryškinami vis kiti aspektai. Rinkoje egzistuoja daugybė skirtingų apšvietimų rūšių. Pagal montavimo būdą jie skirstomi į pakabinamus, sieninius, įmontuojamus, pastatomus šviestuvus. Vis labiau populiarėja prožektoriai, ar saulės energija pakraunami šviestuvai. 

Pakabinami lauko šviestuvai pasirenkami tokiose vietose, kur yra stogas ar kita tinkama tvirtinti vieta  – prie namo laiptų, terasose su stogeliu, pavėsinėse, po įvairiais medžiais, krūmais ar, netgi, skėčiais. 

Sieniniai lauko šviestuvai skirti apšviesti prie sienos esančią erdvę – dekoratyviąją zoną, takelius, terasas, laiptelius ar išorines namo sienas.

Įmontuojami lauko šviestuvai dažniausiai pasirenkami norint apšviesti didesnę teritoriją. Juo galima montuoti tiek takeliuose, terasų grindyse ar dekoratyviosiose zonose, pievose, tiek prie sienų ar net lubų, namo pakalimuose. Tokio tipo šviestuvai dieną beveik nepastebimi, visiškai netrukdo nei judėjimui nei darbui (tinkamai į veją įmontuotas šviestuvas visiškai netrukdys jos pjovimui). 

Pastatomi lauko šviestuvai ypač tinkami norintiems apšviesti didesnę teritoriją, įvažiavimą į kiemą, takelį. Juos taip pat renkasi ir norintys apšviesti dekoratyviąsias zonas. Tokio tipo šviestuvai dekoratyviąją funkciją atlieka ne tik naktį, bet ir dieną, tad juos renkantis reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar jie dera bendrame eksterjero fone. 

Prožektoriais siekiama išryškinti didesnius augalus, tokius kaip medeliai, medžiai, krūmai ar kiti dekoratyviniai augalai, dekoratyvios sienos ar pastogės, įdomesni statinio architektūriniai sprendimai. Prožektorių šviesa nukreipiama į norimą išryškinti objektą, o kai kurie prožektoriai gali būti reguliuojami ar skleisti šviesą dviem kryptimis. 

Saulės energija pakraunami šviestuvai – itin greitas ir patogus pasirinkimas tiek taupantiems, tiek norintiems greito rezultato. Be to, šviestuvai nėra sujungti, todėl lengvai gali būti kilnojami iš vienos vietos į kitą. Jais galėsite puikiai apšviesti išpuoselėtus gėlynus, dekoratyviąsias zonas, augalų vazonus. Deja, bet šio tipo šviestuvai turi gan didelį minusą – jei diena darganota ir mažai tepasirodo saulė, didelė tikimybė, kad šviestuvai įsikraus nedaug, todėl jų švietimo laikas bus labai trumpas.

Lauko girliandos itin mėgstamas pasirinkimas norintiems jaukumo ir šilumos įspūdžio terasoje ar kieme. Laukio girliandos paprastai yra itin dekoratyvios, skleidžiančios malonią šviesą, o be to, jos gali būti kelių spalvų. Tai itin puikus būdas norintiems papuošti namus ir kiemą įvairių švenčių progomis.

Renkantis šviestuvus labai svarbu atkreipti dėmesį į jų tvirtumą. Reikėtų nepamiršti, kad juos gali paveikti tiek saulės skleidžiamas karštis, tiek šalis, lietus, sniegas ar net dulkės. Paprastai atsparumo šiems veiksniams indeksus galite rasti prie kiekvieno šviestuvo. Trumpinys IP nusako atsparumą drėgmei ir dulkėms, IK – atsparą smūgiams. Kuo didesni šiais indeksais žymimi skaičiai, tuo apsaugos laipsnis didesnis. Renkantis šviestuvą taip pat labai svarbi medžiaga, iš kurios jis pagamintas. Jei planuojate apšvietimą įrengti saulėtoje vietoje patartume vengti plastikinių detalių – saulė jas gali greitai perkaitinti. Visgi, patikimiausiais laikytume milteliniu būdu dažytus aliuminio šviestuvus. Jie pasižymi lengvumu ir tvirtumu. Renkantis lauko šviestuvą atkreipkite dėmesį ir į apšvietimo spalvą. Šviesos atspalviai priklauso nuo jos temperatūros, kuri matuojama kelvinais (K). Kuo skaičius didesnis, tuo šviesa artesnė baltai spalvai, kuo mažesnis – tuo artimesnė geltonai. Natūrali dienos šviesa prilyginama 6500 K. Šie parametrai paprastai nurodomi ant kiekvienos lemputės.

 

Namo patalpų apšvietimas: kada kokį pasirinkti?

Kiekviena namo patalpa atlieka vis kitokią funkciją, todėl vieno visoms patalpoms tinkančio sprendimo nėra. Jis negalimas ir dėl skirtingų žmonių poreikių. Visgi, renkantis apšvietimą skirtingoms patalpoms reikėtų tinkamai įvertinti jų funkcijas ir jūsų norus. Blausi šviesa dažniausiai pasirenkama miegamuosiuose kambariuose, vietose, kur ilsimasi po sunkių dienos darbų. Švelni, šilto atspalvio šviesa ramina, atpalaiduoja, padeda užmigti. Vidutinio stiprumo šviesą rekomenduojame rinktis bendrose erdvėse – svetainėje, valgomajame, virtuvėje. Ryški šviesa gali padėti aiškiau matyti detales, todėl ją rekomenduotume rinktis vietose, kur itin svarbus detalumas – gražinimosi vietos (vonia, drabužinė), darbo erdvė ar kt. Žinoma, kai kuriose vietose jums gali prireikti papildomo apšvietimo – juk blausiai apšviestame miegamajame sunkiai perskaitysime taip pamėgtos knygos tekstą, o vonioje atsipalaiduoti nepavyks, jei šviesa bus per daug stipri.

Šiandienos rinkoje egzistuoja daugybė skirtingų apšvietimų rūšių, kuriuos galite puikiai derinti tarpusavyje ir susikurti jums tinkamiausią variantą. Vis dar vienas iš populiariausių –  LED apšvietimas. Daugybė mažų lempučių gali sukurti tiek blankios, tiek itin ryškios šviesos efektą. Šis apšvietimas puikiai tiks ne tik koridoriuje, bet ir valgomajame. Dar vienas itin populiarus apšvietimo būdas – išmaniosios lemputės. Itin patogus būdas norintiems valdyti šviesos intensyvumą ir spalvą. Galimybė šviesas valdyti nuotoliniu būdu gali padėti ne tik esant namuose, tačiau ir išvykus – namų apšvietimas gali atbaidyti ilgapirščius. Papildomai šviesai dažnai pasitelkiamos LED juostos. Be to, norintiems paįvairinti erdvės apšvietimą ir į jį įnešti šiek tiek autentikos, rekomenduojame pasidomėti įvairiais kartu su LED juostomis naudojamais profiliais. Šiuo metu itin paklausūs Retro profiliai. Tai yra aliuminio profiliai, kurie leidžia reguliuoti skleidžiamos šviesos  kampą. Tai minimalistiniam stiliui puikiai tinkantis apšvietimas. Dar viena dekoratyvinės šviesos alternatyva – H profiliai. Šio tipo profiliais reguliuoti skleidžiamos šviesos kampą dar paprasčiau. Dekoratyvinis apšvietimas gali būti puikus būdas norintiems sukurti jaukumo ir romantikos persmelktas poilsio zonas ar siekiantiems išryškinti vienus ar kitus namuose esančius akcentus. 

 

Kiek visa tai gali kainuoti?

Dauguma linkę klaidingai manyti, kad namo ar kiemo apšvietimas gali kainuoti labai brangiai. Skubame paneigti šį mitą – namo fasado apšvietimas per metus jums gali kainuoti vos kelis eurus! Paprastai apšvietimo lemputės suvartoja labai nedaug energijos, yra taupios, tačiau puikiai atlieka savo darbą. Kiek daugiau gali tekti pakloti už patį apšvietimo įrengimą. Lauko apšvietimo įrengimas neapsiriboja tik lempučių išdėliojimu jūsų norimose vietose. Specialistai teigia, kad vienam šviestuvui jūsų kieme įrengti gali prireikti apie 110 eur. Derėtų nepamiršti, kad galutinė kaina labai priklauso nuo šviestuvų kiekio, jų rūšies ir ypatybių. O štai namo apšvietimas jums gali kainuoti kiek mažiau, mat darbo montuojant šviestuvus mažiau, o ir patys šviestuvai dažniausiai būna pigesni. Kambariuose įrengiamo apšvietimo kaina taip pat labai priklauso nuo pasirenkamos apšvietimo rūšies, pačių šviestuvų ir kiekio. Bene pigiausias, tačiau toli gražu ne prasčiausias variantas – LED apšvietimas. LED juostos montavimas jums gali kainuoti vos 5 eur. už vieną metrą.    

 

Verta žinoti

  • Geltonos spalvos atspalvis (apie 2500 K) gali objektus paversti nematomais, tačiau sukuria jaukumo įspūdį.
  • Balta šviesa sukuria padidinamąjį efektą. Paprastai ja apšviesti daiktai atrodo didesni, nei yra iš tikrųjų. Šis atspalvis taip pat kuria modernumo, švarumo įspūdį.
  • Netinkamai nukreipta šviesa gali ne papuošti, o sugadinti vaizdą.
  • Venkite itin stiprių LED šviestuvų miegamajame – jų šviesa gali sumažinti jūsų mieguistumą.
  • Pagalvokite ar kiemo apšvietimas netrukdys kaimynams. Pernelyg ryškūs ar netinkama kryptimi pasukti šviestuvai gali trikdyti kaimynus – juk jūs taip pat nenorėtumėte, kad į miegamojo langus kasnakt šviestų ryški šviesa.
  • Tinkamas namo apšvietimas gali atbaidyti vagišius.

Norite palikti komentarą?

Daugiau naudingų patarimų

  1. Sodo paruošimas vasaros sezonui: ką vertėtų žinoti?